Miejsce pracy z przyszłością – marketing, IT, psychologia

Zewsząd szukać narzekania, że nie ma pracy, młodzi mają problem ze znalezieniem zatrudnienia a pracodawcy oferują im co najwyżej śmieciowe umowy zlecenie bądź umowy o dzieło. W ten sytuacji palące staje się pytanie o zawody przyszłości. My spoglądamy na sprawę z innej strony. Oto subiektywna lista przyszłościowych miejsc pracy. Sprawdź czy pracujesz w takim miejscu albo czy masz szansę na taką pracę. Na liście znajduje się m.in. agencja marketingowa, firmy IT i tak, tak poradnie psychologiczne i coachingowe.

Na początek zacznijmy od tego, co dla wielu jest już w sumie oczywiste – praca w IT to praca przyszłości. Nowoczesne technologie wszelkiej maści są na topie i pewnie będą jeszcze długi czas. Robotyka, tworzenie stron www, wymyślanie oprogramowania, konstruowanie maszyn. To wszystko wymaga pracy informatyków, techników, inżynierów oraz programistów. Kto ma otwarty umysł i bogatą wiedzę może liczyć na fajne i dobrze płatne stanowiska. Sektor IT ceni specjalistów. Nie mają oni problemów ze znalezieniem pracy, ba! To pracodawcy ich szukają i walczą o względy. Najlepszych specom IT oferuje się ciekawe benefity pracownicze np. samochód służbowy, ubezpieczenia zdrowotne czy dofinansowanie wakacji. Kuźnią pracowników tego sektora się politechniki choć nie brak też samorodnych talentów.

W agencji kolorowo, kreatywnie

Kreatywne dusze nie muszą obawiać się przymierania głodem. Bezrobocie nie grozi raczej tym, którzy skutecznie wkręcą się do branży marketingowej. W dobie rosnącej i coraz bardziej agresywnej konkurencji firmy potrzebują ludzi, którzy pomogą wypromować ich biznes. Nie jest to łatwe – odbiorcy uodpornili się na klasyczne formy reklamy i z wielką satysfakcją śledzą wszelkie nieścisłości w reklamie. Marketing to wyzwanie – tak dla kreatywnych jak i osób, które zajmują się sprawą od strony liczb i relacji z klientem. Agencja marketingowa to miejsce w którym zatrudnienie znajdzie nie tylko copywriter albo art director, ale także grafik, programista czy web developer. Zadaniem tych wszystkich osób jest zaspokojenie oczekiwań klienta i jeszcze zrobienie tego z zyskiem. Praca pełna wyzwań – dla tych, którzy lubią poszukiwać kreatywnych rozwiązań. Do pracy w agencji nie trzeba koniecznie kończyć konkretnych studiów – zwykle wystarczy mocne portfolio.

Psychologia na co dzień

W krajach rozwiniętych rośnie liczba depresji czy innych zaburzeń psychicznych. Trudno się temu dziwić – stres, pośpiech, wyśrubowane wymagania, problemy rodzinne i zawodowe. Człowiekowi trudno unieść czasem trudy dnia codziennego. Lepiej prawdopodobnie nie będzie, natomiast coraz większy nacisk kładzie się obecnie na profilaktykę i szybkie reagowanie. Powoli znika też odium psychologii – dziś uczęszczanie na spotkania z psychologiem są nawet modne, a na pewno nie wstydliwe. To szansa, dla osób, które chciałyby być psychologami, psychoterapeutami czy coachami. Aby pracować jako psycholog czy psychoterapeuta trzeba mieć dyplom w ręku i uprawnienia. Bycie coachem jest nieco łatwiejsze natomiast te dwie profesje często idąw parze.